Після довгих дискусій щодо нового локдауну влада вирішила не посилювати обмеження перед Новим роком і запровадити жорсткіший карантин у січні. На позачерговому засіданні 9 грудня уряд ухвалив «зимові канікули заради безпеки» з 8 до 24 січня. Чому знову локдаун, що не працюватиме і що кажуть про це експерти, дізнався Центр громадського моніторингу та контролю.
Передумови локдауну
Розмови про посилення карантину точились у владі всю осінь, відповідно до зростання кількості хворих на COVID-19. У жовтні президент Володимир Зеленський заявив, що жорсткий карантин буде запроваджено, якщо в країні фіксуватимуть 9,5 тисяч нових випадків коронавірусу на добу. Водночас глава держави сказав, що «тоді зупиниться економіка нашої країни й буде дуже складно всім». Пізніше Зеленський назвав критичним число у понад 15 тисяч хворих на добу.
Тим часом, у Міністерстві охорони здоров’я небезпечними для медичної системи визначили 20 тисяч нових інфікованих на добу. Очільник МОЗ Максим Степанов пояснив, що «у такому випадку ми змушені будемо запроваджувати так звані протоколи вибору. Коли лікарі змушені будуть обирати, кому надавати медичну допомогу саме у стаціонарних умовах». Пізніше у відомстві заявили, що наполягатимуть на жорсткому карантині, якщо кількість нових випадків COVID-19 перевищить 30 тисяч за добу.
Однак попри те, що «ковідна» статистика перетнула позначку у 15 тисяч інфікованих на добу, локдауну восени не було. Натомість у листопаді уряд запровадив на три тижні «карантин вихідного дня». У МОЗ і офісі президента заявили, що цей захід був успішним. Адже на початку грудня статистична крива МОЗ щодо нових хворих на коронавірус трохи опустилась. Скептики натомість звернули увагу на зменшення загального числа тестувань.
Втім, і влада, і експерти визнають, що жорсткого карантину не уникнути.
Хто піде на «карантинні канікули»?
Згідно з постановою Кабінету міністрів, з 00:00 годин 8 січня до 00:00 годин 25 січня не працюватимуть розважальні заклади, непродовольчі магазини та ринки, спортзали, фітнес-центри, басейни. Крім того, кафе, ресторани та інші заклади громадського харчування зможуть працювати лише навинос або з доставкою. Також уряд заборонив роботу закладів культури, театрів і кінотеатрів. Школярі будуть на канікулах. З-поміж усіх освітніх закладів працюватимуть лише дитячі садочки.
Варто зауважити, що Кабмін заборонив проведення будь-яких масових заходів. Однак дозволив діяльність гірськолижних курортів (без кафе і ресторанів). Так само дозволені ігри професійних спортсменів, але без глядачів. Що стосується традиційних новорічних святкувань, то концерти заборонені, однак самі новорічні ялинки будуть.
У Кабміні наголосили, що локдаун не зачепить роботи громадського транспорту. Для міських і міжміських перевезень залишаться старі правила. Працюватимуть продуктові супермаркети та базари, аптеки, зокрема і ветеринарні, магазини із засобами зв’язку, зоотоварами.
Також дозволена робота АЗС, станцій з технічного обслуговування автівок, банківських та поштових відділень, медзакладів, готелів. Перукарні та салони краси працюватимуть лише за попереднім записом. Водночас МОЗ рекомендує всім установам та організаціям перейти на дистанційну роботу, якщо вони мають таку можливість.
За словами медиків, заблокувати поширення інфекції можна, якщо обмежити масові контакти людей щонайменше на 14 днів – інкубаційний період коронавірусу.
Чи буде ефект від жорсткіших обмежень?
У МОЗ очікують, що запровадження посиленого карантину в разі його дотримання знизить кількість нових інфікованих COVID-19 до 50%. Прогноз чиновників базується на досвіді країн Європи. Там за три тижні повного локдауну спостерігалося зменшення до 80% кількості нових випадків захворювання.
Експерти, навпаки, висловлюють сумніви, що локдаун буде максимально ефективним після свят, коли люди активно мандрували по країні. Однак водночас зауважують, що січневий карантин заподіє набагато менше шкоди бізнесу. Адже традиційно це час з невисокою економічною активністю.
У будь-якому разі позитивні результати локдауну можливі лише за умови дотримання протиепідемічних заходів.
«Ми, медики, вважаємо, що сьогодні потрібно більше звернути увагу на процеси профілактики, якими багато наших громадян почали нехтувати: носіння маски, застосування антисептиків, застосування ультрафіолетових випромінювачів», – наголосив член громадської ради МОЗ України Іван Сорока.
У МОЗ радять українцям утриматись від новорічних поїздок, особливо за кордон. А якщо подорожей не уникнути, то обов’язково носити маски, дотримуватись соціальної дистанції і ретельно мити руки.
Чи доцільно впроваджувати локдаун після нового року і як їм працюється в умовах пандемії, розпитуємо у місцевих підприємців.
– Це був надзвичайно важкий рік, – розповідає власниця спортивного клубу Ірина Дроздова. – Власне, клієнтів поменшало. Люди настільки збідніли, що перестали витрачати гроші, навіть, на власне здоров’я. Щоб втриматися на плаву, ми змушені були шукати альтернативні шляхи заробітку. Доволі популярними стали онлайн-заняття. Вони значно дешевші, але ефективні. Щодо майбутнього локдауну, то відверто кажучи, я не розумію, для чого його впроваджувати. Виглядає так, що відгуляємо корпоративи, відсвяткуємо новий рік, а далі мусимо сидіти в хаті. Одним словом, мені здається, що така боротьба із коронавірусом абсолютно недоцільна. Такі методи знищують не хворобу, а малий і середній бізнес. З квітня ми повноцінно не працюємо, але орендну плату мусимо платити вчасно, плату за енергоносії також ніхто не скасовував. Наразі, я навіть не уявляю, як закінчити цей рік і, що буде у 2021.
Загалом, підприємці почали працювати «за дзвінком».
– Я вже кілька років продаю жіночий одяг, – каже власниця крамниці Марія. – І цьогоріч я ледве даю собі раду. Кілька разів навіть думало про те, щоб зачинитися. Коли в країні оголосили жорсткий карантин, спочатку навіть зраділа, бо нарешті змогла зі спокійною душею піти в омріяну відпустку. Але вже за місяць зрозуміла, що мій невеличкий бізнес потерпає страшні збитки. Приміщення для свого магазину орендую, і незалежно від того, чи працюю, чи ні, змушена платити орендну плату. Окрім того, такої ситуації, як зараз, не пригадую. Таке враження, що люди перестали ходити у магазини. Щодо майбутнього локдауну, то я просто не розумію, для чого його запроваджувати. Складається враження, що наша влада бореться не з хворобою, а з нашими традиціями. Досить того, що паску святили вдома, а тепер ще й колядувати не будемо.
Підприємці налаштовані песимістично.
– Відверто кажучи, я не розумію, для чого оголошувати локдаун на Різдвяні свята, – каже власник крамнички канцтоварів Микола Верещук. – Січень у нас завжди був збитковим, адже люди витрачали свої «запаси» ще у грудні. А 2020-ий я б взагалі назвав фатальним. Займаюся цим бізнесом вже понад 10 років, а таких важких часів не пригадую. Та й така ситуація не лише у мене. Мій товариш має невеличкий ресторанчик. Такий бізнес завжди був прибутковим, а цьогоріч він ледь не закрив свій заклад. Каже, що добре хоча б те, що до локдауна дозволили працювати до 23.00, а в новорічну ніч – до першої години. Сподівається, що хоча б під час корпоративів і у новорічну ніч щось заробить.
Підготувала Вікторія Ничта
Обговорення про post