Взимку небезпека травмуватися зростає в рази через ожеледицю. Слизькі дороги та тротуари, незручне взуття та й, навіть, звичайна необережність можуть призвести до падіння. І добре, коли це обійдеться звичайними синцями, але частенько трапляються й вивихи і навіть переломи. Як уберегтися від травм під час ожеледиці та як надавати першу допомогу при переломах – розповідає лікар-травматолог Миколаївської районної лікарні Орест Пришляк:
– Справді, причин травм у зимову пору є безліч. Починаючи від слизької поверхні і завершуючи послабленими кістками через вікові зміни. Тож, щоб уникнути травм, насамперед не треба поспішати, а пересуватися акуратно та уважно. Також необхідно дбати про стан кісток. Щоб вони не були ламкими і крихкими, треба правильно харчуватися. У щоденному раціоні повинні бути молочні продукти, натуральні йогурти, сири, які містять кальцій, броколі, шпинат, горіхи, яйця та бобові. Окрім того, варто обрати зручне взуття на плоскій підошві; ходити якомога повільніше; ніколи не тримайте руки в кишенях, адже це збільшує можливість падіння та важких травм.
Власне, є такий спосіб вберегтися від травм – навчитися правильно падати. Статистика доводить, що найчастіше стаються переломи в ділянці передпліччя, ліктьового суглоба, на ногах – в ділянці гомілок, стегна та ступнів. Такі травми трапляються через те, що людина не встигає вчасно згрупуватися і пом’якшити падіння. Якщо падаєте на бік, не слід відставляти руку. Краще випрямити її наперед та зігнути ногу, голову потрібно нахилити в протилежний бік. Таким чином пом’якшиться падіння. Якщо падаєте на спину, то руки краще розставити і трохи зігнути. Також потрібно трохи зігнути спину, а голову обов’язково притиснути до грудей.
Та все ж, якщо такий прикрий випадок стався, необхідно знати, як надати першу медичну допомогу травмованій особі. Найперше треба виявити найболючіше місце, з’ясувати, чи втратив потерпілий свідомість і чи є в нього рани на потилиці. Якщо відбулася деформація ноги, діяти потрібно обережно. Не можна робити різких рухів, щоб не змістити надламану кістку. До приїзду “швидкої” можна знерухомити кінцівку. Для цього підійде будь-яка дошка. Також можна прикласти лід до місця перелому або промити перекисом водню, якщо є якісь рани. Розповім і про ознаки перелому. Це – різкий біль, викривлення кінцівок або неприродне їх положення, може бути набряк, припухлість, гематоми…
Найбільш винахідливі рятуються від ожеледиці так званими «народними методами», які, до слова, є доволі ефективними. Так ось, щоб взуття не ковзало, можна прикріпити на підошви «гумові наклейки». Це роблять у будь-якій взуттєвій майстерні, і вартуватиме вам така послуга 100-120 гривень. Окрім цього, можна використовувати спеціальні накладки із шипами. Ціна їх доступна – до 70 гривень, вони ефективні, однак їх складно взувати і вони дряпають покриття підлоги у приміщенні. До того ж, естетично накладки виглядають непривабливо і псують зовнішній вигляд взуття. Ще один спосіб, яким вбережетеся від ковзання – приклеїти до підошов наждачний папір. Вирізаєте трафарет за формою підошви, знежирюєте поверхню розчинником або спиртом, наносите на неї клей для гуми, приклеюєте заготовку і даєте висохнути.
Вікторія Ничта