Напевне, у кожного із нас є друг, який, навіть не маючи відповідної освіти, знає про ліки та медикаменти усе. Болить голова, він одразу запропонує тобі пігулку. Потягнув м’яз, він підкаже, яку мазь краще використати. Підхопив грип і «друг-фармацевт» тоном кваліфікованого медика порадить приймати сиропи та гарячі чаї. І навіть має при собі саме ті ліки, які тобі необхідні у той чи інший момент. І це вже не має значення, що зберігає порадник ці пігулки у своїй домашній аптечці вже купу років, що таблетки вже пожовкли від старості, а ті ж сиропи вже давно втратили свою лікувальну властивість. А якщо ти чемно відмовляєшся від його «щирої допомоги», ще й сильно образиться, адже усе це він випробував на собі і йому допомогло. Звичайно, що інколи ці пігулки справді допомагають, але, як твердить провізор Оксана Сердюк, тут швидше спрацьовує так званий метод плацебо. Адже медикаменти, як і продукти харчування, мають свій термін придатності та певні правила зберігання. Тож що і як необхідно зберігати у домашній аптечці?
– Хочу одразу нагадати основне і єдине правило фармацевтів – у жодному випадку не можна займатися самолікуванням. Але все ж домашня аптечка необхідна, бо не завжди можна одразу звернутися за допомогою до лікаря. Так ось, у своїй аптечці кожен повинен мати: зеленку, йод, перекись водню, бинт, вату, нашатирний спирт, парацетамол, корвалол в краплях, валеріану, шлункові краплі, гірчичники (їх можна навіть використовувати при високому тиску, поставивши на потилицю або ікри ніг), пантенол (при опіках), активоване вугілля (приймається при різних інтоксикаціях), панкреатин (для покращення травлення при переїданні), септефрил (при болях у горлі), настоянки евкаліпту та шавлії (для інгаляцій), лоперамід (при діареї), фурацилін (його розчином можна промивати рани та полоскати горло), діазолін або лоратидин (при перших проявах алергії), мазь календули (ранозагоювальна та протизапальна) та лейкопластирі. Це все, що вам може знадобитися при наданні першої медичної допомоги собі чи рідним.
– Тож як правильно зберігати ліки?
– Насамперед слідкуйте за терміном придатності. Іноді його вказують тільки на упаковці, тому її краще зберегти. Оновлювати домашню аптечку необхідно раз на півроку, а протерміновані ліки викидати. Таблетки, тюбики з мазями, пляшечки з сиропами краще розфасувати по групах. Інструкцію читати обов’язково. І не тільки ознайомитись із протипоказами і побічними ефектами, а ще й слід глянути, чи необхідно ставити медикаменти у холодильник. Це стосується, насамперед, антибіотиків, гормональних препаратів, тих, що містять живі бактеріальні культури, свічок парацетамолу. Також у холодильнику зберігають сиропи, настої та відвари трав. Іноді у холод варто поставити і всі мазі. Якщо температура повітря більша 25 градусів, вони просто розтопляться. Ніколи не зберігайте ліки у ванній кімнаті. Там вологість значно вища і ліки швидко псуються. Також хочу нагадати батькам, що усі ліки необхідно зберігати у недоступному для дітей місці. Адже, за статистикою, 50% дитячих отруєнь – це отруєння ліками. Дитина бачить, звідки дорослі дістають загадкові таблеточки чи смачний сироп, фіксує інформацію і неодмінно при нагоді скористається нею. Також, при зберіганні будь-яких ліків слід пам’ятати, що це якраз той випадок, коли повітря не те що некорисне, але і здатне завдати непоправної шкоди. Якщо мова йде про рідкі лікарські форми, які зберігаються у флаконах, то на відкритому повітрі лікарська речовина може випаровуватися, або вступати в хімічну реакцію з киснем, або поглинати будь-які речовини, що містяться в повітрі. Саме тому слід якомога ретельніше закривати флакон і завжди перевіряти, чи добре закриті пробка та кришка. Що стосується таблетованих форм, то вони повинні зберігатися тільки в заводській герметичній упаковці, яка оберігає від можливого впливу повітря, оскільки хімічні речовини, що містяться в таблетках, не завжди інертні до дії кисню. Якщо герметичність упаковки таблетованих засобів порушена, то їх тривале зберігання стає неможливим.
Вікторія Ничта