Два спекотні місяці літа вже позаду. Залишився ще серпень, аби набратись сил та енергії в літа і радісно піти до школи. Як корисно з дитиною провести літо? Щоб і відпочити, і геть усю шкільну програму не забути? Сама шукала відповіді на це питання. Дізналась і тепер ділюсь з вами.
Поїхати до моря, в гори, до бабусі в село, на річку-озеро – про це мріють майже всі дошкільнята та школярі. Та не всі мають змогу. А у кого села немає – доводиться шукати альтернативні варіанти відпочинку.
Мандрівки біля домівки
Миколаївщині поталанило із географічним розташуванням і з туристичними об’єктами. Маємо Дністер з його притоками, близькість до міжнародної траси Київ-Чоп, а ще туристичні атракції: Стільське городище, фортифікаційні споруди, грот «Прийма» та ще чимало мальовничих місцин.
Торік у часі карантину відкривала для себе багато гарних локацій в околицях Миколаєва. Одного дня з компанією матусь і дітлахів зібрались на пікнік і вирушили до печер, що в однойменному кварталі. Благо, що печерні тунелі «глухі» та малечу не довелось шукати підземними ходами. І діти набешкетувались, хованки-лапанки побавились, і дорослі відпочили. Єдине, що псувало враження, – купи сміття, які залишають відпочивальники.
Ще іншого тижня вибрались на озеро «Ткацьке» порибалити. Нічого не спіймали, але диких качок побачили, під соснами попікнікували.
Найдовшу мандрівку наша компанія матусь мала до грота «Прийма». Ми стартували з лісу, що по вулиці Степана Бандери, були з дітьми та й навіть візками. Дороги достеменно ніхто не знав, але «навігатор миколаївських лісів» Микола Гнатів все детально пояснив. Йти довелось лісовими стежками добрячих кілька кілометрів. Втомлені, але щасливі вертали домів вже не лісом, а попри кар’єр. Зате вивчили маршрути, як дістатись до печери «неандертальця». Тепер самі можемо супроводжувати екскурсійні групи.
Місцин довкола Миколаєва для туристичних маршрутів чимало, основне – бажання і не боятись труднощів. Мати зручне взуття, наплічник з усім необхідним – і гайда до вдалих мандрів!
Більше фруктів – менше гаджетів!
Літо – не привід забувати про дитяче здоров’я. Навпаки, саме вдосталь часу про нього подбати. Перед школою діти проходять медогляд вузькопрофільних спеціалістів: окуліста, травматолога, уролога, стоматолога та інших лікарів. «Дуже просимо медогляди не відтягувати до кінця серпня, а, навпаки, проходити якомога раніше, щоб у разі виявлення скарг ми могли скерувати на оздоровлення», – радить Леся Леськів, лікарка-педіатр Миколаївської амбулаторії.
Також педіатр з більш як 30-річним стажем роботи рекомендує наприкінці літніх канікул здати біоматеріал на гельмінти.
«Не зайвим буде зробити всі планові щеплення. Аналізи крові на гемоглобін, на цукор – не обов’язкові. Але якщо є скарги батьків, то радимо здати, аби знати, що все в нормі», – каже лікарка.
«Більше бувати на природі, їсти більше фруктів, ягід, а менше – гаджетів», – підсумовує Леся Леськів.
«Р» і «л» – до логопеда
Мої родичі часто ігнорували поради, що Андрійка треба відвести до логопеда. Замість «що» хлопчик вперто говорив «фо». Мама з бабусею на це відмовляли: «Піде до школи, виговориться». Зараз Андрійкові – 10 років, до школи пішов, але замість «що» хлопець і далі говорить «фо».
Мій старший син також не вимовляв шиплячих, «р», «л», та ще багато інших комбінацій звуків. Зібралась із силами та відвела до логопеда. Навчали його трохи більше як місяць по два-три рази на тиждень. Були ще й домашні завдання. Якщо ви гадаєте, що віддали дитину до логопеда і той відточить усі звуки, то помиляєтесь. Логопед, звісно, допоможе, направить, а завдання батьків – постійно виправляти, коли дитина неправильно говорить. Вартували заняття – 150 гривень за одну годину.
Наразі у Миколаєві є логопед, який працює в інклюзивному центрі. Садочок «Журавлик» у Миколаєві також має логопеда. Ще логопедичну практику провадять кілька приватних фахівців. Вартує послуга від 120 до 150 гривень за годину роботи.
Гадаю, нехтувати дитячою гаркавістю та шепелявістю не варто, аби в дорослому житті підлітки не комплексували.
Зубчики рівненькі
Багато хто вважає, що лікувати молочні зуби – марна справа. «Навіщо? Нові, постійні виростуть», – така думка побутує серед багатьох.
Зізнаюсь чесно, сама так міркувала донедавна, поки в сина не розболівся зуб.
Натомість дитячі стоматологи закликають батьків якомога раніше привести дитину на огляд.
«Нам в дитинстві молочні зуби не лікували й не треба. Справді, така думка побутує. Але варто зауважити, що ще півстоліття тому не було такого розмаїття солодких спокус. Діти вживали більше натуральних продуктів, зараз же п’ють газовані напої, фруктові соки, а про якість солодощів часто доводиться лише здогадуватись», – зауважує стоматолог Соломія Задорожна.
Тому рекомендує із трьох років раз на 3-4 місяці приводити дитину на профілактичний огляд до дитячого стоматолога, щоб виявити ранній карієс та вчасно пролікувати.
«Передчасне видалення молочного зуба веде до того, що постійний прорізується занадто швидко, коли щелепа ще не сформована і не розширена. А це веде до проблем з прикусом в майбутньому», – наголошує стоматолог Соломія Задорожна.
Дуже часто на візит до стоматолога приводять тоді, коли щока вже опухла. А якщо дитина ще ніколи до того не була в стоматолога – то лікування стає суцільним стресом для усіх.
Рекомендує стоматолог давати дітям насіння кунжуту, горіхів, більше фруктів, овочів, зелені.
Вартує профілактичний огляд у приватного стоматолога від 100 гривень.
Підтягнути англійську, підготуватись до школи
Хтось усе літо відпочиває від школи, хтось навпаки – надолужує втрачений матеріал. Других – значно менше.
Аби влітку геть усе не забути, варто трохи пригадати шкільну програму. Для тих, хто хоче надолужити шкільні предмети, відкриті приватні школи. До прикладу, навчання англійської мови вартує 600 гривень за 8 занять, підготовка до школи, математика – трохи дешевше.
Танці у клубі
Багато позашкільних та додаткових дитячих установ на літо беруть відпустку. Бо як без неї? Відпочиває зараз школа мистецтв, будинок дитячої та юнацької творчості, дитячо-юнацька спортивна школа. Та є й такі, кому до снаги займатись влітку. Серед них викладачка танців Мар’яна Волянська. Тричі на тиждень хореографка збирає молодшу та старшу групи на навчання. Щопонеділка, середи та п’ятниці о 16:00 на сцені міського Палацу культури вчать танцювальні «па» молодші дітки віком від 5-ти років.
«Хлопчики на ціну золота», – жартує викладачка танців. Наразі влітку діток небагато, але з початком школи знову буде «наплив».
Якщо ваша малеча хоче і вміє танцювати, радо запрошують.
Любов Добжанська