Підроблені купюри у Миколаєві з’явилися минулого тижня.
– Я – продавчиня з невеликим стажем, – розповідає працівниця одного із міських магазинів пані Оля, – тому таке бачила вперше. Чоловік купував у нас продукти. Загальна сума склала більше 200 гривень. Він чемно розрахувався, а коли я почала перераховувати гроші, помітила серед купюр підозрілих 50 гривень. Мене насторожила біла полоса, яку було чітко видно на одному із боків. Коли перевірила купюру на спеціальному обладнанні, виявилося, що вона фальшива. Правда, покупець чемно вибачився і наголосив, що не хотів мене обдурити, бо й сам не знав, що серед його грошей є фальшиві. Казав, що таку йому дали на здачу у іншій крамниці. Я повірила, бо він є нашим постійним клієнтом і ніколи з ним жодних проблем не виникало.
Ще одну фальшиву купюру зафіксували на міському ринку.
– Бабуся мого чоловіка працює на базарі, – розповідає миколаївчанка Роксолана Корінець, – має свою будку з хлібом, там їй і «запхали» 500 фальшивих гривень. Бабусі вже 70 років ,то вона й не помітила шахрайства. Більше того, на купюрі була захисна стрічка. Виявили фальшивку тоді, коли бабуся дала нам гроші на товар. Чоловік лишень взяв купюру в руки, зразу ж помітив, що вона фальшива. Але як же сімдесятирічна бабуся може це побачити ? Дуже гарно все маскують. Для неї це великі гроші, бо на 500 гривень можна було б придбати 2 ящики товару.
У поліції кажуть, що до них подібних звернень не надходило. Але запевнили, що ці факти таки перевірять.
А ось статистика свідчить, що найчастіше підробляють купюри номіналом 100, 200 і 500 гривень. Найпростіший спосіб визначити фальшивку – порівняти підозрілу купюру з оригінальною, в достовірності якої ви впевнені. При цьому звернути увагу на основні елементи захисту грошей: якість паперу, наявність водяних знаків, колір фарби, розмір.
Та якщо ви все ж виявили у себе фальшиві гроші, необхідно, в першу чергу, повідомити про це в правоохоронні органи. Детально розповісти про обставини отримання підробленої купюри (де, в який час, від кого, за яких умов, особливі прикмети того, хто збув і т. д.). Надати реквізити купюри і вказати особливості, що викликали сумнів у її справжності. Зберегти отриману купюру до прибуття працівників поліції.
Згідно зі ст. 199 Кримінального кодексу України за виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою збуту або збут підроблених грошей передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на термін від трьох до дванадцяти років.
Вікторія Ничта