Ситуація із поширенням коронавірусу на Миколаївщині залишається невтішною. Якщо у січні та лютому вже спостерігався значний спад захворювання, то березень побив усі рекорди. Та й Львівщина минулого тижня знову потрапила до помаранчевої зони. Що ж спричинило нову хвилю епідемії? Розмірковує заступник директорки Миколаївської міської лікарні із медичного обслуговування населення Юрій Кучер.
– Так, справді, зараз ситуація із поширенням коронавірусної інфекції невтішна. Якщо ще у лютому ми робили по 10-15 тестів на добу, то зараз їх 30-40, більша половина з яких позитивна. І так виглядає, що цифри будуть лише зростати. Значно збільшилася і кількість хворих, які потребують госпіталізації. Я вважаю, що такий ріст можна сміливо розцінювати як третю хвилю епідемії.
– Пане Юрію, чому так різко зросла кількість хворих?
– Люди почали ігнорувати засоби безпеки, більше контактувати одні з одними та масово їздити на курорти і на відпочинок навіть за кордон. Саме це і є першочерговою причиною такого сплеску хвороби.
– Чи є у нас випадки повторного захворювання на цю недугу?
– Так, на жаль, маємо один офіційно зареєстрований випадок. Але тут варто зазначити, що це так званий родинний контакт. Донька хворого вчиться в Івано-Франківську, а самі знаєте, яка зараз там ситуація із хворобою.
– Україна розпочала масову вакцинацію від коронавірусу. Чи варто вакцинуватися і чи безпечна вакцина, яку нам пропонують?
– Однозначно, вакцинуватися потрібно. Нам пропонують доволі безпечну вакцину Oxford–AstraZeneca COVID-19. Вона розроблена Оксфордським університетом і виготовляється в Індії. Вакцина безпечна тим, що при її виготовленні використовується як вектор модифікований аденовірус шимпанзе та вводиться внутрішньом’язово. Тобто, якщо говорити простіше, вакцина є неживою і тому її можна вважати безпечною.
– Коли зможуть провакцинуватися жителі Миколаївщини?
– Як відомо, Львівщина вже отримала першу порцію вакцини. Але у 1 хвилю вакцинації потрапляють лише ключові особи держави, медики, які працюють із коронавірусними хворими, медики екстреної медичної допомоги й воїни ООС, які зараз перебувають на передовій. 2 хвиля – всі інші медики та люди, яким виповнилося 80 років. У 3 хвилю потрапляють соціальні працівники та особи, яким виповнилося 60 років. У 4 хвилі зможуть провакцинуватися усі охочі. До речі, заявку на вакцинацію можна подавати вже зараз. Достатньо лише звернутися до свого сімейного лікаря. Наголошую, що вакцинація буде безплатною.
– Пане Юрію, нагадайте нашим читачам, як вберегтися від цієї небезпечної інфекції.
– Нагадаю, що коронавірус — це гостре вірусне захворювання, що характеризується переважним ураженням дихальної системи та шлунково-кишкового тракту. Вірус передається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим, фекально-оральним шляхом. До факторів передачі відносяться виділення з носа, блювотні маси, фекалії птахів, тварин, хворої людини.
У людей сприйнятливість до коронавірусу дуже висока, захворювання загрожує всім віковим групам. На початковому етапі зараження новим типом збудника ознаки коронавірусу збігаються з усіма ознаками звичайної застуди: сухий кашель, слабкість, підвищення температури. У деяких пацієнтів відзначаються ураження очей (кон’юнктивіт) та діарея. Якщо захворювання протікає в легкій формі, запалення легенів не розвивається й весь патологічний процес обмежується слабо вираженими симптомами. У таких випадках температура може підійматися незначно або взагалі залишатися в межах норми. При важких формах захворювання стан пацієнта швидко погіршується, підіймається температура, з’являється непродуктивний сильний кашель, розвивається дихальна недостатність. Стан хворого значно погіршується, якщо є супутні захворювання.
Вберегтися від коронавірусу не так вже і складно. Необхідно лише дотримуватися певних правил безпеки. Не відвідувати регіони, де найбільш часто зустрічається коронавірусна інфекція; носити засоби індивідуального захисту; регулярно мити руки; не торкатися носа, очей чи рота; обмежити контакти на близькій відстані; більше гуляти на свіжому повітрі; дотримуватися температурного режиму в приміщенні — 18-20 градусів, підтримувати необхідну вологість — від 40 до 60%; частіше провітрювати приміщення; зволожувати слизові оболонки верхніх дихальних шляхів сольовими розчинами; не виходити з дому, якщо погано почуваєтесь. Якщо у вас лихоманка, кашель і вам важко дихати, одразу зверніться до лікаря.
Вікторія Ничта