Зашиваєтеся на роботі? Нічого вже не приносить радості? Постійно дратуєтеся і нудьгуєте? Можливо, у вас емоційне вигорання. Як зрозуміти, що це воно, і зупинити процес, щоб знову почати радіти кар’єрі та життю, розпитуємо у психологині Вікторії Герко.
– Синдром емоційного вигорання — це стан, який можна описати також, як емоційне виснаження. До речі, із кожним роком він поширюється. Якщо ви постійно почуваєтеся втомленими і фізично, і морально, раптом втратили інтерес до улюблених занять, стали дратівливими і злими, а все навколо втратило сенс — все це може бути симптомами емоційного вигорання.
– Пані Вікторіє, чим синдром емоційного вигорання відрізняється від простої перевтоми?
– Коли ви просто втомилися, то можете привести себе в норму за кілька днів. Досить просто виспатися, провести вихідні з вимкненим телефоном, щоб відпочити від постійних дзвінків, зосередитися на цікавій книзі, сходити в спортзал або прийняти гарячу ванну – і ось ви знову сповнені сил і енергії. А якщо у вас емоційне вигорання, його не позбутися просто так. З часом все тільки погіршується. Нервове напруження і стреси призводять до погіршення сну, підвищена дратівливість провокує конфліктні ситуації на роботі, негаразди в професійній сфері відбиваються на сім’ї та особистих стосунках.
– Цей синдром може переживати будь-хто?
– Так, звісно. Але, найбільше до емоційного вигорання схильні ті, чия робота передбачає постійне спілкування з людьми. Необхідність весь час бути на зв’язку, вислуховувати інших і говорити самому, стежити за важливими новинами, давати вказівки підлеглим або, навпаки, виконувати доручення керівництва, намагатися виправдати чиїсь очікування, переплюнути конкурентів, продемонструвати хороші показники — все це призводить до того, що в якийсь момент у людини просто «сідають батарейки».
– Що ж робити, щоб цього не сталося?
– Не перепрацьовуйте. Не беріть роботу додому і намагайтеся не працювати на вихідних, якщо, звичайно, це не екстрена ситуація, коли «все горить». Відпочивайте. Кожен з нас вкладає в слово «відпочинок» щось своє. Для когось відпочити – значить просто полежати на дивані й подивитися серіал, для когось — зустрітися з друзями, заглянути в улюблений бар або на дискотеку. Хтось відпочиває, прогулюючись пішки у парку. Інші ж почуваються відпочилими після медитацій. Знайдіть те, що приносить вам найбільше задоволення. Будьте сміливими. Якщо вам давно не подобається ваша робота — звільніться і знайдіть іншу. Якщо відчуваєте, що вам стало тісно у вашій професії — подумайте, чим би ви хотіли зайнятися, запишіться на курси, освоюйте нові навички. Втомилися від офісних буднів? Спробуйте перейти на віддалену роботу. Словом, не бійтеся вчасно позбуватися того, що вас не влаштовує і не приносить вам радості. Не поспішайте. Сучасний світ живе в дуже швидкому темпі й, щоб встигати крокувати в цьому ж темпі, потрібно докладати купу зусиль. Ви все одно не зможете встигнути всюди. Тому розслабтеся – і нехай все йде своєю чергою.
– Якщо ж людина зрозуміла, що у неї емоційне вигорання, чи можна самотужки його позбутися?
– Найкращий спосіб позбутися синдрому – змінити середовище. Якщо є можливість, візьміть відпустку і вирушайте якнайдалі. Бажано, щоб там не було мобільного зв’язку та інтернету. Головне, щоб в цей час ви могли побути наодинці зі собою. Психологічний стан також можна поліпшити через роботу з тілом: займіться йогою, походіть на масаж, запишіться в басейн або на танці. Ці заняття допоможуть розслабитися як фізично, так і морально. Можна спробувати медитації й дихальні вправи.
Якщо ви не справляєтеся самостійно, а зміна середовища, спорт і відпочинок вже не допомагають, спробуйте звернутися до психолога. Спеціаліст точно допоможе вам повернутися в нормальний стан. І пам’ятайте, емоційне вигорання – стан, проти якого у жодної людини немає імунітету. Тому почніть допомагати собі якомога раніше і не працюйте «на зношення».
Підготувала Вікторія Ничта