Минулої середи на громадські слухання щодо об’єднання Львівської обласної психіатричної лікарні «Заклад» та КЗ ЛОР “Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня» у єдину юридичну одиницю прийшли майже усі працівники закладської лікарні та чимало громадських активістів. Хотіли переконати представників владних структур області у тому, що не варто поспішати з об’єднанням, а дати шанс закладській лікарні увійти у другий етап медичної реформи самостійно. Зазначу, що розмова була нелегкою і пройшла на підвищених тонах. Як результат, однаково сторонам не вдалося досягти компромісу.
Щоб рішення громадських слухань мало юридичну вагу, головою зібранняодноголосно обрали депутата Тростянецької ОТГ Юрія Шипова, без проблем визначилися і зі складом лічильної комісії. Але львівські гості вперто наполягали на тому, що усі ці дії є непотрібними, адже приїхали вони не на громадські слухання, а просто поспілкуватися із колективом лікарні. Хоча на сайті Львівської обласної ради було чітко зазначено, що у Закладі відбудуться громадські слухання щодо запропонованого на розгляд обласних депутатів проєкту рішення «Про реорганізацію психіатричної служби у Львівській області».
Розпочала захід директорка департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Ірина Микичак. Зокрема зазначила, що цей проєкт рішення підготовлений з метою покращення якості та доступності медичного обслуговування населення, підвищення ефективності використання бюджетних коштів та кадрового потенціалу, а також передбачає припинення КНП ЛОР «Львівська обласна психіатрична лікарня «Заклад» шляхом приєднання до КНП ЛОР «Львівська обласна психіатрична лікарня». Обґрунтувала таке рішення впровадженням другого етапу медичної реформи.
– Стаціонарна допомога – найбільш затратна галузь медицини, де найбільш неефективно використовуються бюджетні кошти, — наголосила пані Микичак. — Через те, що більшість коштів йде на заробітну плату – як в психіатричній службі, так і в інших, на забезпечення допомоги залишається критично мала сума, що не дає змоги надавати повноцінне лікування. Навіть більше, психіатрична служба Львівської області є зразком громіздкої неструктурованої ліжкової мережі. Ми за кількістю ліжок серед лідерів в Україні. Якщо в середньому прийнято 6 ліжок психіатричного профілю на 10 тисяч населення, то в нас майже 9. А тому я повністю підтримую медичну реформу, і зокрема те, що вже з нового року фінансування йтиме не на ліжкомісце, а на кожного пролікованого пацієнта.
Директорка департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації запевнила, що ліквідація психіатричної лікарні «Заклад» жодним чином не вплине на роботу медичного закладу, а навпаки, робиться для того, щоб закладська лікарня змогла залучити якомога більше пацієнтів і бути рентабельною. Запевнила, що лікарні будуть об’єднані на рівних умовах і жодного працівника не буде звільнено.
Працівники лікарні виступали категорично проти об’єднання та ліквідації їхнього медичного закладу як юридичної одиниці та вимагали гарантій, що лікарню після реорганізації не закриють зовсім, а палац Скарбека не піде «з молотка».
Керівник КЗ ЛОР “Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня» Богдан Чечотка запевнив, що навіть коли депутати облради вирішать об’єднати два медичні заклади, він намагатиметься не допустити закриття закладської лікарні й зберегти усі робочі місця.
В.о. директора психіатричної лікарні «Заклад» Мар’ян Цудний намагався переконати обласне керівництво у тому, що лікарні треба дати можливість вступити у другий етап медичної реформи як окремій самодостатній одиниці. А якщо працівники не впораються, то вони за пів року самі прийдуть до влади із проханням про об’єднання.
Підтримала колектив лікарні заступник голови громадської ради області Зоряна Іванків, яка погодилася, що, зважаючи на такий спротив, необхідно пригальмувати процес об’єднання і добре вивчити питання. Голова районної ради Тарас Зубрицький нагадав, що приміщення лікарні перебуває у власності районної ради, а тому про його продаж чи відчуження навіть не може бути мови. Обласний депутат Микола Седіло також став на сторону працівників психіатричної лікарні «Заклад», заявивши, що переконуватиме голову облради відкласти це питання принаймні до квітня 2020 року.
Та жодні аргументи й обіцянки не змогли переконати працівників лікарні.
— Ми не віримо жодним вашим обіцянкам, — говорила під час зібрання працівниця лікарні Тетяна Микитка. – Адже, якщо у лікарні не буде керівника, логічно ліквідують і адмінчастину. Навіть ходять чутки про те, що планується і ліквідація харчоблоку. Майже 50 людей залишаться без роботи. Куди їм іти, за що жити далі? Один вихід — їхати на заробітки.
Отож працівники закладської лікарні одноголосно прийняли резолюцію, запропоновану завідувачем другого відділення психіатричної лікарні «Заклад» Дмитром Сусликом. У документі йшлося про те, щоб відкликати запропонований департаментом проєкт рішення і дозволити медичній установі самостійно увійти у другий етап медичної реформи.
Та все ж остаточне рішення можуть прийняти вже на наступній сесії депутати Львівської обласної ради.
Вікторія Ничта