Минулого четверга відбулося чергове засідання комісії Миколаївської міської ради з питань якості води у криницях.
Забігаючи наперед, скажу, що, послухавши усі аргументи учасників комісії та їхні запевнення у тому, що ситуація із водою у місті не така вже й критична, видалося, що скликали це засідання не для обговорення назрілої проблеми, а вмисне для журналістів «Громади».
Отож, головуючий, керівник виконкому міської ради Юрій Шпак одразу зазначив, що під час минулого засідання було вирішено запросити цього разу і журналістів нашого видання, бо саме наші публікації змусили голову міської ради Андрія Щебеля створити таку комісію. Після такого оголошення увага усіх членів комісії була прикута до моєї скромної персони: доповідаючи про зроблену роботу, усі по кілька разів перепитували, чи немає у мене запитань.
Директор МКП «Миколаївводоканал» Віра Гичка говорила про те, що практично усі вулиці Миколаєва забезпечені централізованою питною водою. Наразі без прокладеного водопроводу залишається декілька абонентів по вулиці Міцкевича та новий квартал забудови в урочищі «Під печерами». Однак, ще немає повної вибірки абонентів, які ще не підключилися до централізованого водопостачання. Підключення, за словами пані Гички, не надто вартісне, а всього лише 2,5 тисячі гривень. Наголосила і на тому, що для малозабезпечених сімей міська рада розробила спеціальну програму і допомагає при підключенні до водопроводу коштами.
Начальник відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства управління Держпродспоживслужби у Миколаївському районі Костянтин Левчук вів мову про те, що факторів забруднення криничної води нітратами може бути безліч: починаючи від використання побутової хімії, завершуючи розміщенням на подвір’ї стайні та туалету. І наголосив, що якість води у кожній індивідуальній криниці залежить лише від її господаря. Оскільки ж, за словами пана Левчука, у Миколаєві майже ніхто не дотримується необхідних санітарних норм, то й аналізів на вміст нітратів у воді робити не варто, бо, буцімто, і так зрозуміло, що вода буде неякісною.
Не погодився з паном Левчуком завідувач Миколаївського міськміжрайонного відділу державної установи «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України» Юрій Чейпеш. Він наполягав, що аналізи необхідно відбирати щороку. Ті ж дослідження, що проводилися із 2015 по 2017 роки, є неповними, адже проводилися лише у тих садибах, де проживали діти до трьох років. А тому просив міську владу виділити необхідні кошти і взяти це питання під контроль. І знову озвучив невтішні цифри, зазначивши, що подекуди вміст нітратів у воді перевищує норму у 60-90 відсотків.
Однак інші члени комісії, видається, залишилися при думці, що основним джерелом забруднення криничної води є самі люди, а особливо ті, хто ще досі не під’єднався до централізованого водопостачання. А ось можливість забруднення води від сміттєзвалища навіть не розглядали.
Юрій Шпак повідомив, що працівники міської ради розробили пам’ятні листівки щодо обслуговування криниць на приватних подвір’ях і найближчим часом роздадуть їх жителям приватного сектору міста. Також запропонував членам комісії обстежити деякі криниці миколаївчан і відібрати проби води.
Вікторія НИЧТА