Медична реформа продовжується. І вже з липня у медичних закладах, які укладуть договір з Національною службою здоров’я України, почне діяти урядова програма «Безкоштовна діагностика». Детальніше про це розпитуємо у головного лікаря Миколаївської районної лікарні Ірини Хрущ.
– Ірино Володимирівно, що це за програма і що вона передбачає для пацієнтів?
– В межах програми «Безкоштовна діагностика» пацієнт зможе отримати безкоштовно 54 медичні послуги. Але одразу хочу наголосити, що безоплатними ці послуги будуть лише за направленням сімейного лікаря, терапевта і педіатра. За них заплатить Національна служба здоров’я медичним закладам, які укладуть договір з НСЗУ. Кошти від НСЗУ покриють усю вартість пріоритетних послуг. Пацієнту не потрібно буде нічого доплачувати. Він також може обрати заклад, в якому хоче отримати ці послуги, незалежно від свого місця проживання та місця роботи лікаря, який його направив. Адже участь у програмі можуть взяти як державні, так і приватні медичні заклади.
– Розкажіть детальніше про перелік безоплатних послуг.
– Наразі мова йде про 20 різних аналізів, а також мамографію і 5 видів рентгену (грудної клітки, суглобів, хребта, кісток і приносових пазух); ехокардіографію, моніторинг ЕКГ і 2 види тесту для визначення патологій серцево-судинної системи; 6 видів УЗД ( шлунково-кишкового тракту, нирок, сечового міхура, артерій ніг, щитоподібної і молочної залоз); 4 види біопсії під контролем УЗД (щитоподібної залози, лімфатичних вузлів, молочних та передміхурової залоз); видалення новоутворень (м’яких тканин і шкіри, у носі, гортані, вухах).
«Безкоштовна діагностика» також включатиме ендоскопічні дослідження і операції одного дня: стравоходу, шлунку, дванадцятипалої і товстої кишки, сечового міхура, трахеї і бронхів. Зверніть увагу – у списку не лише діагностичні процедури, а й лікування – нескладні та неінвазивні операції. Тобто, оплачуватимуться не просто розмови з лікарем-спеціалістом, а конкретні його дії щодо покращення вашого здоров’я.
– А чи передбачає ця програма вимоги до медичних закладів?
– Звичайно. Для того, щоб медичний заклад міг взяти участь у програмі та отримати додаткові кошти за пріоритетні послуги від НСЗУ, він повинен автономізуватися (бути КНП); мати відповідне оснащення та медичні вироби для надання послуг; мати комп’ютерне обладнання з підключенням до системи «Електронне здоров’я» у всіх кабінетах, де пацієнтам надаються послуги; мати статистику кількості наданих послуг в розрізі місць надання послуг протягом 1 кварталу 2019 р.; укласти договір з НСЗУ. Хочу сказати, що Миколаївська районна лікарня усі ці вимоги фактично виконала. Залишилося доукомплектувати кабінети комп’ютерною технікою та пройти відповідні навчання. Але, впевнена, що до липня ми з усім цим впораємося.
Вікторія Ничта