Ні луски, ні хвоста! Цю фразу говорять рибалкам, коли бажають їм вдалої риболовлі та великого улову. «Ловись, рибко, велика і маленька», – так жартома прикликали вдачу рибалки у Крупську, що в Розвадівській громаді. Там минулої неділі на водоймі Річище влаштували Другий поплавковий турнір.
Вимоги до учасників поставили прості: одна вудочка з поплавком та один гачок. Для змагань відвели 4 години. О 6:00 ранку зареєструвались майже 70 учасників з Розвадівської, Миколаївської та Новороздільської громад.
Впродовж чотирьох годин – від 7:00 до 11:00 – ловили рибу. Клювали здебільшого карасі. Переможців обрали за результатами зважування.
Результати турніру:
Перше місце та чемпіонський кубок виборов Назар Федьків з Рудників. Результат вилову – 1 кг 115 грамів. Переможець також зловив найбільшу рибу вагою 990 грамів.
Друге місце виборов п’ятикласник з Розвадова Максим Цимбаліста з результатом 1060 грам.
Третє місце дісталось Попику Андрію Михайловичу, поважному і досвідченому рибалці з Крупська. Результат учасника – 970 грамів.
Без нагород не залишись наймолодші учасники турніру. Всім презентували рибальські знаряддя: поплавки, гачки, тягарці та інші.
Допоки учасники турніру ловили рибу, для них в казанках підоспіли рибна юшка та шурпа.
Організували змагання Спілка Розвадівських рибалок (Андрій Гусак), громадська ініціатива «озеро Річище» (Олег Попик) та громадська організація «Наша громада» (Мирослав Брегман).
Рибальство – «тихий спорт»
Ближче познайомились з Андрієм Гусаком, головою Спілки Розвадівських рибалок.
Любов до риболовлі в Андрія ще з дитинства. «Ще не вмів добре говорити, але вудку вже впевнено тримав», – жартує Андрій. Зараз чоловік – приватний підприємець, а рибальству приділяє багато вільного часу. Живе у Розвадові, рибалить на довколишніх водоймах та активно подорожує і вивчає нові місцини на Львівщині, Івано-Франківщині та західному регіоні країни.
Ловить і на фідер, і на поплавок, і на спінінг.
«Під кожен вид риболовлі підлаштовуюсь швидко і без жодних проблем. Кожен вид потребує своїх затрат, часом немалих», – каже співрозмовник. Та найбільше Андрій Гусак любить «полювати» на хижака, особливо на «королівську рибу» – судака.
Про Спілку Розвадівських рибалок каже: «Спілку ми створили три роки тому за моєю ініціативою, щоб єднати однодумців. Мисливство, полювання називають «диким спортом», а рибальство – «тихим спортом».
Спершу спілку створили лишень для розвадівських рибалок.
«Мали невелике коло однодумців-рибалок, які чистили водойми, зарибнювали озера. Згодом довкола себе ми згуртували рибалок із сусідніх сіл Розвадівської громади», – розповідає Андрій Гусак.
Окрім чистки озер, ставів та зарибнення, спілка ще й власними силами та коштом відновлює популяцію коропа та інших видів риб.
«Дуже ретельно підходимо до зариблення озер. Треба знати, яку рибу запускати. Важливо, щоб один вид риби суттєво не домінував над іншим. Також влаштовуємо рибальські турніри, щоб мотивувати рибалок. Торік на озері Річище ми вперше провели поплавковий турнір, цьогоріч – вдруге. На турнірах рибалки знайомляться між собою, обмінюються досвідом», – каже співрозмовник.
Особливо радіє, що в турнірах змагаються діти. У другому поплавковому турнірі друге місце впевнено виборов п’ятикласник з Розвадова Максим Цимбаліста. Наловив трохи більше кілограма риби. Школяр змалку рибалить разом з двома старшими братами, змагався в Крупську і торік, а вдача посміхнулась аж тепер, коли подорослішав і досвіду набрався.
Максим дуже зрадів кубку, повному міху рибальських подарунків та, натхненний перемогою, обіцяв брати участь в наступних турнірах.
«Дуже важливо з ранніх років прищепити дітям любов до риболовлі, пояснити, яку рибу можна ловити, а яку треба відпустити, щоб ще підросла. Сподіваємось, що так зможемо виховати культуру рибальства та зменшити прояви браконьєрства», – зауважує Андрій Гусак.
За три роки від часу створення Спілки Розвадівських рибалок спільно з мисливцями громади власним коштом вирили нову водойму в Розвадові та розширили вже діяльну.
Спілка опікується трьома ставами за Дністром, «цемзаводським» озером та озером Річище в Крупську. Щороку ці водойми зарибнюють.
«Хочемо, щоб у наших водоймах була риба. Щоб і діти з батьками могли корисно провести дозвілля, і всі охочі відпочити від гамору та метушні», – каже Андрій Гусак.
Найбільші проблеми озер – браконьєри та сміття. З першими, на думку Андрія можуть впоратись хіба що великі штрафи, суворий контроль та охорона. А от чистота водойм – на сумлінні рибаків, відпочивальників та жителів громади.
Любов Добжанська