Нещодавно миколаївське ОСББ «Княже-1», що по вулиці Ярослава Мудрого, відсвяткувало першу круглу дату – 5 років з часу створення.
Святкували в родинному колі на прибудинковій території. Покликали усіх жителів, спекли іменного торта, частували знаменитим «самооборонівським» кулешем. До слова, кошти на святкування виділили з фонду сортування сміття. Так, так. В ОСББ навіть такий існує, бо жителі справно збирають макулатуру.
Справжні господарі
Ще п’ять років тому ОСББ в Миколаєві можна було заледве полічити на пальцях однієї руки. У місті мало хто знав, що це таке та з чим його «їдять».
Миколаївське об’єд-нання співвласників багатоквартирного будинку «Княже-1» – справжні сміливці. Поки інші зволікали та остерігались комунальних змін, жителі зважились і створили ОСББ, аби самим господарювати.
Тепер «Княже» інші ОСББ називають зразковим, мудрим, до них ходять за порадою, їхній досвід переймають.
«Любуюся, коли йду попри їхній будинок. Там живуть справжні господарі», – так писала в соцмережі одна захоплена панянка про ОСББ «Княже-1».
А й справді, проходячи повз, завжди зауважую, як на прибудинковій території «під лінієчку» припарковані автівки жителів. Там лише чотири під’їзди, а біля кожного – доглянутий зелений газон із кущовими сортовими трояндами ( авт. – на які вже посягали руки вандалів). А коли ті відцвітають, то милують око жоржини.
Заходячи в під’їзд, хочеться взути хатні капці, бо сходові «клітки» встелені керамічною плиткою. У під’їзді не чутно протягу, бо замінені вхідні двері та вікна. А поблизу поштових скриньок – картонні коробки для збору макулатури. У цьому ОСББ сміття перетворюють у засіб заробітку. За вилучені зі здачі макулатури кошти правління ОСББ придбало газонокосарку та іншу необхідну техніку.
Така приваблива картинка – результат праці та злагодженості команди. У правлінні ОСББ – лише 5 людей, але всі вони підтримують і допомагають голові ОСББ Андрію Ярошевському.
Аби створити ОСББ, довелось пройти декілька кіл бюрократії. А ще по лікті закотити рукави та взятись до роботи: і до фізичної, і до роботи з документами.
Чи вигідно створювати ОСББ?
Над цим ще й досі роздумують жителі багатоквартирних будинків. Це питання обмірковували напередодні створення і в ОСББ «Княже-1». Голова ОСББ Андрій Ярошевський на запитання, чи вигідно створювати ОСББ?, не дає ні ствердної, ні запеченої відповіді. Каже, що замість слів найкраще говорять вчинки.
Зізнається, що в перші пів року не раз жалкував, що за таке взявся. Бо додалось стільки клопоту, що й не міг уявити. І тривало це, допоки не побачив перших результатів.
«Найважче працювати з людьми, не всі розуміли, для чого потрібне ОСББ. Усім треба було пояснити. Найбільше відштовхувала пасивність людей. Особливо, коли думають, що голова ОСББ має все сам зробити. Якби не підтримка членів правління, то самому навряд чи щось би вдалось. Бо один в полі – не воїн», – міркує Андрій Ярошевський.
Згадати все
Усе почалося зі звичайної толоки на прибудинковій території, навесні 2016 року, де жителям будинку запропонували створити ОСББ. Доволі швидко створили ініціативну групу та розпочали юридичну процедуру створення ОСББ. «Позаяк багатоквартирні будинки нашого міста були на той час ще на балансі міської ради, ініціативна група добилася від міської ради безплатної допомоги, а саме будівельних матеріалів (шифер, цемент, цегла, та ін.) для ремонту даху. Ремонтували працівниками ЖКУ. Також коштом квартплати, на той час ще ЖКУ, провели повну заміну каналізаційних труб від будинку до колодязів, а також відновили освітлювальні прилади на сходових клітках. За кошти водоканалу замінили водопровід від колодязя до будинку», – пригадує Андрій Ярошевський з чого все починалось.
У 2016 році як новостворене об’єднання одні з перших скористалися «Програмою співфінансування ОСББ в м. Миколаєві» від міської ради. За три роки користування програмою здійснили повну заміну старих вікон та дверей на сучасні енергозберігальні склопакети. За кошти програми замінили усі водопровідні труби в будинку, в підвалі, стояки у 4-му, 3-му та частково 2-му під’їзді.
Наступні два роки ОСББ вже здійснювало всі роботи за власні кошти. У переліку робіт нарахували аж 18 позицій.
Серед них: завершення капітального ремонту з заміни водопровідних труб 1-го та частково 2-го під’їздів, повна заміна водозапірної арматури, встановлення загальнобудинкового лічильника води, повна заміна чавунних каналізаційних труб на пластикові у підвалах, відновлення освітлення при вході в під’їзд та на вулиці.
Ощадливість та екологічність
В ОСББ «Княже -1» взяли курс на енергоощадливість. Повністю перейшли на енергозберігальні лампи, чим суттєво знизили плату за коридорне освітлення.
У «Княжому» ОСББ впровадили сортування сміття, а саме збір макулатури. За ці кошти придбали: газонокосарку, бензиновий тример для косіння трави, перфоратор та засоби для обробки та підживи газонів і рослин.
«Наш будинок збудований ще 1975 року. Труби ми замінили, нічого не тече, на голову не капає, каналізація не протікає, світло справно працює», – резюмує про результати роботи ОСББ за 5 років голова Андрій Ярошевський.
Окрім того, встановили решітки на входах в підвальне приміщення, відновили освітлення в підвалах, повністю замінили старий електричний кабель, встановили електронні трансформатори, тим самим змінивши напругу з 220 V на 12 V, чим знизили плату за електроенергію, провели поточний ремонт електрощитової, відновили головки димоходів.
В ОСББ взяли за правило двічі на рік (навесні та восени) повіряти, а за потреби чистити димовентиляційні канали.
«Що ми самі можемо, те робимо власними силами, з чим не можемо впоратись – залучаємо підрядників. Та й зараз підрядники не хочуть братись за роботи вартістю до 100 тисяч гривень», – розповідає голова.
Лічити, не перелічити
Чим ще особливі господарі княжого ОСББ? Там пішли значно далі, ніж інші ОСББ – виготовили детальний план території та отримали в постійне користування прибудинкову територію, яку загородили живоплотом – посадили туї, а ще власний фруктово-кущовий сад.
Серед робіт ще й такі: поточний ремонт підмостки позаду будинку, встановлення бруківки та водозливів, так забезпечили сухість в підвалах, які затоплювало при кожній першій зливі.
Завершили 5 років роботи поточним ремонтом даху технічного приміщення для виходу на горище. Повністю замінили дерев’яні конструкції даху та старий шифер на оцинкований профнастил. Усе вище перелічене вдалось зробити за п’ять років.
Щоб ОСББ жевріло
Квартплата в «Княжому -1» – 3 гривні 20 копійок за 1 м.кв. Це один з найвищих тарифів у місті. Для порівняння, в ЖКУ наразі 1, 81 коп. Та жителі справно платять, бо бачать результат. Злісних боржників не мають. Усі пенсіонери – сумлінні платники, а заробітчани оплачують навіть на декілька місяців наперед.
«Розпочинали ми з тарифу 1,95, потім був 2,30, далі – 2,50, 2,85 і 3,20. Плануємо до середини літа не змінювати тариф. Вимушені підіймати тариф, бо ціни на будівельні матеріали, мінімальна зарплата, податки ростуть, як на дріжджах. Щоб ОСББ хоч трохи «жевріло», має бути хоча б 60 % доходу, а 40 % – видатків. Тоді можна щось робити. Нашому будинку майже півстоліття – 46 років. Маємо до чого докладати.
До прикладу, моя двокімнатна квартира мені щомісяця обходиться у 120 гривень, у Львові в ОСББ – майже 500 гривень, бо там є ще витрати на відеонагляд, сигналізацію, шлагбаум та інше», – ділиться досвідом пан Ярошевський.
У планах ОСББ завершити замощення бруківки, а ще мають намір зробити євроремонти в під’їздах.
Любов Добжанська
P.S. Допоки одні зволікають, інші вже господарюють у власних багатоповерхівках. До слова, цьогоріч депутати Миколаївської територіальної громади проголосували за «Програму підтримки ОСББ». Для неї передбачили у бюджеті 209 тис. грн для новоутворених ОСББ. Кожне ОСББ отримає суму залежно від площі будинку.