20 квітня відбулося перше засідання комісії з охорони навколишнього середовища Миколаївської міської ради територіальної громади. Комісія має намір проводити нараду щомісяця.
Очолює цю комісію Борис Данилів – начальник відділу агропромислового комплексу (АПК), екології, природних ресурсів та розвитку території. У її склад входять секретар Наталія Лавринець – спеціаліст цього ж відділу, а також Володимир Адам – керуючий справами виконкому, Андрій Крив’як – начальник земельного відділу, Маріанна Ланчевич – головний спеціаліст відділу житлово-комунального господарства та комунальної власності, Назар Жиденко – начальник управління Держпродспоживслужби, Володимир Леськів – директор комунального підприємства «Житлово-комунальне управління».
Спочатку обговорили напрямки роботи на поточний рік. Голова комісії Борис Данилів окреслив діяльність на території громади підприємств, у тому числі – й фермерських господарств, де вирощують птицю, кар’єрів з видобутку піску, ситуації з вивезенням та утилізацією твердих побутових відходів, сортуванні сміття.
Виконувач обов’язків начальника, головний спеціаліст Миколаївського управління головного управління «Держпродспоживслужби» у Львівській області Оксана Добушовська говорила про біобезпеку на території громади. Розповіла, що місця захоронення тварин у часи діяльності колгоспів (худобомогильники) закриті. У Дроговижі такий об’єкт законсервований. До створення громад на території колишнього району всі сільські ради укладали угоду зі спеціалізованим Жовківським «Утильзаводом» на утилізацію тушок. А пташині фермерські господарства «Джерельна криниця», «Кришталева криниця», «Улар», МПП «Добробут», які функціонують зараз, уклали відповідні угоди із ДП «Інвест Пустомити». На той випадок, якщо буде потрібне захоронення живності із особистих селянських господарств, доповідачка вбачає найоптимальнішим варіантом завбачливо укласти угоду з ДП «Інвест Пустомити».
Директор МКП «ЖКУ» Володимир Леськів говорив про бачення перспективи складування твердих побутових відходів. Вважає, що контейнерна система збору ТПВ заслуговує переваги над збором у мішках із наліпкою, що започаткували сортування відходів (окремо збирають пластик), подали заявку на виготовлення проєктно-кошторисної документації на нову ділянку. Зазначив, що підприємство не має ресурсу для охоплення усієї громади, тому треба залучати перевізників. Або ж є ще один вихід – придбати спеціальний транспорт. Відповів на запитання членів комісії про можливості застосування вторинної сировини і переробки відходів.
У ході обговорення виокремили ситуацію зі збором ТПВ в населених пунктах громади, зокрема, ця робота не організована в Дроговижі, Усті, Гонятичах, Ричагові, Вербіжі. Комісія обстежуватиме населені пункти на наявність сміттєзвалищ, вивчатиме в кожному переваги того чи іншого механізму вивезення ТПВ.
Голова громадської організації «Еко Платформа» Ольга Марків говорила про культуру сортування відходів серед жителів громади, презентувала проєкт «Я сортую, а ти?». Наголосила, що 90% відходів можна переробити, щоб вони не потрапляли на звалища і не забруднювали планету. Саме з цією метою, можливо, що вже влітку в місті будуть малі контейнери для роздільного збору відходів, а до того часу 20 освітян та активістів населених пунктів навесні прослухають тематичний безкоштовний курс. Загалом сортування зменшить навантаження на полігони і сприятиме очищенню довкілля. Також Ольга Марків наголошує на вимозі до власників поставити ящик для сміття біля кожного магазину.
Голова комісії Борис Данилів зазначив, що заувага Маріанни Ланчевич про потребу підвищувати культуру жителів громади щодо поводження з відходами слушна, вона – на часі. І це стосується всіх.
Леся БАРДАК