З нагоди Міжнародного Дня дружби минулої суботи відбувся велопробіг «Шляхами білих хорватів».
Велосипедисти їхали територією Розвадівської, Тростянецької, Миколаївської, Новороздільської громад.
Пощастило зустріти колону суботнього дня в центрі Миколаєва. Велосипедисти їхали неспішно (дехто навіть відповідав на вітання), уважно, а за ними рухалася поліційна автомашина. Як зауважують місцеві учасники велопробігу, це був не настільки звичайний виїзд заради розваги і відпочинку, наскільки тестування нового туристичного екологічного маршруту під промовистою назвою «Шляхами білих хорватів».
Чому шлях туристів проліг через чотири громади? Бо молодь, інші люди можуть зацікавитися історією: науковці дослідили, що саме в цих місцинах впродовж VII-XIV сторіч були поселення білих хорватів. Крім того, прокладанням туристичного маршруту можна привернути увагу до подальшого розвитку добросусідських взаємин між територіальними громадами. Отож, зроблено крок до туристичного потенціалу місцевості, поширення еколого-просвітницької інформації щодо необхідності збереження цінних природних та архітектурних об’єктів.
– Велопробіг сприятиме розвитку внутрішнього туризму та локального патріотизму. Сподіваюся, що наша ініціатива подарувала всім учасникам цікаві знайомства, хороші спогади та приємні враження,— зазначив один із координаторів велопробігу» історик Тарас Шаран. – Маю впевненість, що туристичний велопробіг «Шляхами білих хорватів» таки «зайде» на наші терени. А наступного року, проїжджаючи цим маршрутом, ми побачимо маркування та інформаційні таблички біля кожної з локацій. За переписом організаторів велопробігу, нас, учасників, було близько 80-ти, а якщо враховувати ще усіх залучених до нього: усіх-усіх-усіх – то десь 150. До слова, було ще чотири координатори цього велопробігу: Микола Гнатів, Василь Корда, Ольга Лукомська, Михайло Ратич.
Маршрут велопробігу охопив 11 локацій: заказник «Стариці Дністра» (між селами Крупське та Верин); веринський дуб (с. Верин); Миколаївська фортеця (Язичницькі храми в урочищі Лиса гора, м. Миколаїв); відслонення тортонських пісковиків зі скупченням викопної тортонської фауни (с. Тростянець); «Комплексна пам’ятка Стільська» (між селами Стільсько та Ілів); вихід скельних порід у с. Дуброва; камінь Дирявець («Столовий камінь», “Храм Сонця») та печерний комплекс біля нього (с. Дуброва); капличка борцям за волю України (с. Дуброва); озеро “Барвінок” (Новий Розділ); палац Жевуських-Лянцкоронських та прилеглий до нього парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва ХІХ століття (смт Розділ); історична будівля “Стара Школа” (смт. Розділ).
Понад 80 учасників велопробігу дружби пригощала в селищі Розділ «Стара школа» (там задумано оригінальну кав’ярню «Перша кляса»). На теренах Тростянецької громади з ініціативи голови сільської ради Михайла Цихуляка за підтримки Олександри Дзиндри і Василя Корди велосипедисти пригощалися кулешем у селі Тростянець.
Співорганізатори заходу – це Розвадівська і Тростянецька сільські ради, Миколаївська і Новороздільська міські ради однойменних територіальних громад, КП ЛОР «Спеціальна адміністрація регіонального ландшафтного парку «Стільське горбогір‘я», БФ “Спадщина.UA”, Департамент екології та природних ресурсів і Управління туризму та курортів Львівської облдержадміністрації.
…Чи стане туристичним цей маршрут, покаже час. Старт дано. І ще треба докластися зусиллями, коштами і, якщо хочете, ентузіазмом. Адже з нічого не буває щось.
Леся БАРДАК