Advertisement

Сьогодні всі українці вшановують надзвичайно важливу дату в історії творення нашої держави. Саме 22 січня 1919 р. на Софійському майдані в Києві було оголошено універсал про об’єднання УНР і ЗУНР у соборну Україну. І лише через 71 рік, 21 січня 1990 року, наші земляки змогли гідно відзначити цю знаменну події і за рішенням Великої Ради Руху було організовано “живий ланцюг”, який починався у Франківську і йшов через Стрий, Миколаїв, Львів, Тернопіль, Рівне, Житомир і йшов аж до Києва. Спогади про цю подію зберіг активний її учасник історик Роман Сколоздра.

– Зазначу одразу, що тоді жодний населений пункт району не залишився осторонь. Усі намагалися долучитися до формування «живого ланцюга», намагалися стати частиною великої історії України. Та найбільш активними у цьому плані були жителі Розвадова, Крупська, Верина та Березини. Та патріотичне піднесення у Розвадові спостерігалося вже напередодні відзначення 71-шої річниці оголошення акту Злуки. 18 грудня 1989 року сотні дітей дошкільного та шкільного віку прийшли разом із своїми батьками до «Просвіти», де вперше за багато років більшовицької влади переглянули виставу «Святий Миколай». Таке дійство підготували сільські активісти під керівництвом Романа Міджака. Після вистави велика колона людей із національною символікою вирушила до сільського храму. Там отець Богдан Колібек відправив Службу Божу і виголосив моральну проповідь, звернену до молоді. А Святий Миколай, чий образ відтворив Роман Сколоздра (Верещаків), роздав дітям понад 700 подарунків.
7 січня 1990 року у Львові відбувся перший огляд вертепів «Фестини у Львові». Тоді на площі Ринок виступили вертепи із усієї Львівщини. Показати свою майстерність прибули і розвадівські колядники, але через певні причини так і не взяли участь у огляді. Однак виступили біля каменя на місці теперішнього пам’ятника Тарасові Шевченку, неподалік оперного театру та біля Преображенського собору. Пригадую, що тоді тисячі львів’ян із великою цікавістю дивилися на виступи розвадівчан.
Через декілька днів Велика Рада Руху у Києві вирішила відзначити 71-шу річницю Акту Злуки УНР та ЗУНР формуванням «живого ланцюга» українців від Івано-Франківська через Стрий, Миколаїв, Львів, Тернопіль, Рівне, Житомир до Києва на Софіївський майдан. І ще 20 січня 46 рухівців із Розвадова виїхали на «живий ланцюг» до Новограда-Волинського на Житомирщині. А вже 21 січня із 11.30 год. формування «живого ланцюга» почалося і у Розвадові. Розвадівчани повинні були забезпечити людьми ділянку дороги від залізничного переїзду біля каплички аж до Надітич. На дорогу вийшли майже всі жителі села, більшість яких мали синьо-жовті прапорці. До Розвадова також прибули делегації із Крупська, Верина, Березини. Також великий відрізок дороги зайняли делегації із Дрогобицького, Самбірського і Старосамбірського районів (понад 20 автобусів та кілька десятків легкових автомобілів). Потім у центрі села біля Різдвяної ялинки відбулося святкове багатолюдне віче. А ввечері у сільській «Просвіті» відбувся святковий концерт із нагоди Акту Злуки.

Вікторія Ничта

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Напишіть Ваш коментар
Вкажіть Ваше ім'я