Advertisement

Кожен із нас хоча б раз у житті задумувався над тим, як правильно спланувати сімейний бюджет, щоб грошей вистачало на усе необхідне. А виявляється, що цьому можна навчитися. Навіть існує ціла наука про те, як правильно розпоряджатися коштами, і називається вона «фінансова грамотність». То що ж таке «фінансова грамотність» і для чого вона потрібна, розпитуємо у кандидатки економічних наук, доцентки кафедри фінансів банківської справи та страхування Львівського навчально-наукового інституту Ярини Танчак.

– Одразу скажу, що для українців — це дуже актуальна проблема. На жаль, фінансовій грамотності не вчать у школі, і відсутність елементарних знань про те, як управляти своїми грошима, вже в дорослому віці призводить до плачевних результатів. Робота за мізерну заробітну плату без альтернативних джерел доходу, даремні покупки, кредитна кабала – все це наслідки фінансової неосвіченості.
– Пані Ярино, поясніть нашим читачам, що ж таке фінансова грамотність і як можна осягнути цю науку?
– Фінансова грамотність – це вміння раціонально витрачати свої гроші. Саме раціональні витрати, а не великі заробітки визначають грамотну людину. Можна отримувати хорошу зарплату, але при цьому наприкінці місяця стабільно позичати гроші. Аналіз, зіставлення своїх витрат і доходів. Планування великих витрат, постановка фінансових цілей. Уміння створювати заощадження і правильно їх зберігати. Згідно зі статистичними даними, більшість українців зберігаєзаощадження вдома, хоча це не зовсім вірно. Депозити та надійні інвестиції допоможуть не тільки зберегти накопичення, але і примножити. Відповідальний підхід до придбання фінансових послуг і елементарний математичний розрахунок вигоди. Якщо берете кредит, то не забувайте, що його потрібно віддавати, і не лінуйтеся порахувати, скільки будете винні у підсумку. Уміння вибрати надійну фінансову установу і не стати жертвою шахраїв.
– Розкажіть, чи родині із невеликим сімейним бюджетом можна достойно прожити та ще й заощадити?
– Так, звичайно, якщо правильно усе спланувати. Перше, про що б хотілося сказати, це щоденні покупки продуктів та інших необхідних речей. Так ось, якщо ви зібралися у супермаркет, обов’язково складіть список і чітко його дотримуйтеся. Це дозволить вам не придбати чогось зайвого і непотрібного. Також ви зможете заощадити, якщо будете купувати продукти на вагу. Бажано завжди оплачувати покупки готівкою, адже коли ви тримаєте у руках «живі гроші», чітко розумієте, скільки витрачаєте. Також я б порадила виробити звичку вести особистий фінансовий план. Це вас навчить фінансової дисципліни. Це можна робити як у звичайному блокноті, так і в комп’ютері чи гаджеті. Варто пам’ятати, що фінансовий план — це порядок всіх дій зі своїм бюджетом (надходжень фінансів, їх заощаджень, інвестицій і витрат), які ви направляєте на досягнення мети — розплатитися з боргами, накопичити гроші для придбання автомобіля або квартири, створити пасивний дохід, з’їздити на відпочинок і так далі. Отже, щоб скласти правильний фінансовий план, необхідно, насамперед, визначитися зі своїми життєвими цілями. Наприклад, у найближчій перспективі вам потрібно розплатитися зі всіма своїми боргами, закрити кредитні картки. Тоді я раджу взяти 6 конвертів чи глечиків (це вже залежить від вашого бажання) і розкласти у них ваш сімейний дохід. У перший конверт необхідно покласти 55 відсотків від усіх ваших грошей. Саме ці кошти ви зможете витратити на товари першої необхідності. У другий конверт покладіть 10 відсотків від суми, які підуть на ваш саморозвиток чи розвиток ваших дітей. Ще по 10 відсотків необхідно відкласти на відпочинок, на великі покупки і в так званий резервний фонд. А 5 відсотків, які у вас залишилися, відкладіть на благодійність і подарунки. Як показує практика, розділивши таким чином кошти, ви не лише створите собі так звану резервну подушку, а й зможете заощадити ще до 10 відсотків вашого сімейного бюджету.
Варто сказати, що заощаджувати потрібно регулярно. Якщо ви усвідомите, на що відкладаєте гроші, ваша схильність заощаджувати збільшиться. Гроші потрібно прив’язувати до речей. Не можна відкладати гроші «на щось, а там побачу, на що». Тоді це «щось» ніколи не настане.
Не варто витрачати зарплату у день її отримання. Уважно ставтеся до акцій і розпродаж. Відмовтеся від шкідливих звичок. Наприклад, відмова від куріння може зберегти чимало коштів, особливо, якщо порахувати, скільки пачок сигарет ви купуєте за тиждень, місяць або рік. А це дуже хороша мотивація. Намагайтеся економити на житлі. Встановіть лічильники води і газу, купуйте тільки енергоощадні лампи і не забувайте вимикати світло в кімнатах. Також пам’ятайте, що повністю завантажена пральна машина споживає менше води та електроенергії, а холодильник менше «мотає», якщо в нього не ставити гарячі страви. Користуйтеся дисконтними картами. Купуйте товари гуртом. Це відмінний спосіб заощадити. Тепер в деяких супермаркетах гуртові закупівлі починаються з трьох одиниць, а ціна буде значно нижчою за роздрібну. І пам’ятайте, якщо ви витрачаєте гроші швидко та без планування, ваші шанси потрапити у фінансову скруту дуже високі.

Вікторія Ничта

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Напишіть Ваш коментар
Вкажіть Ваше ім'я