Advertisement

Пандемія і карантин кардинально змінили наше життя. Дехто втратив роботу, дехто навчився жити та працювати в дистанційному режимі, а дехто навіть навчився заробляти на чужій біді. «Винахідливі» шахраї придумали схеми, які навіть під час карантину можуть залишити довірливих людей без їхніх гривень.

– Зараз, в основному, шахраї «заробляють» через банківські картки, — розповідає інспекторка ювенальної превенції Миколаївського районного відділу поліції Оксана Паук. – Розкажу про кілька нових схем. Розпочну із Viber-бота, який шахраї створили під час карантину. Ця програма від імені одного з банків розсилає повідомлення про безоплатну фінансову допомогу від держави в умовах коронавірусу. У повідомленнях пропонується заповнити дані картки для переказу коштів і вказати код підтвердження. Цих даних достатньо, щоб ви в одну мить втратили свої гроші.
Серед нових кіберзагроз, які виникають на тлі епідемії, – шахрайські програми для мобільного телефону.
– Ці програми нібито відстежують ситуацію з поширенням коронавірусу у вашому районі, — продовжує Оксана. – Та насправді, якщо ви встановите такий додаток на телефон, ви можете втратити свої персональні дані та гроші. Так, кіберзлочинці створили розсилку від імені Центру громадського здоров’я МОЗ України нібито з останніми даними про епідемію. Але в листі містився документ з вірусом, який після завантаження на пристрій користувача надавав аферистам віддалений доступ до телефону.
Під час карантину значно зріс попит на різноманітні віддалені сервіси та онлайн-курси.
– Якщо ви вирішили пройти певний онлайн-курс, будьте максимально уважні, — попереджає інспекторка. – Адже виявилося, що третина із пропонованих віддалених тренінгів чи навчань є фальшивими. У цих випадках жертви або безпосередньо відправляють кошти шахраям і не отримують послуг, або розголошують свої конфіденційні дані, що також небезпечно. Окремий напрямок для діяльності шахраїв – нібито послуги щодо повернення коштів за придбані путівки та квитки, скористатися якими не вдалося через карантинні обмеження і закриття кордонів. Оплачуючи послуги таких аферистів, ви зазнаєте повторних збитків.
Під час карантину почастішали і дзвінки шахраїв, які називалися співробітниками фінансових установ. Наприклад, під приводом перевірки даних, щоб уникнути штрафів за прострочення кредиту під час карантину, вони намагаються дізнатися конфіденційну інформацію й отримати доступ до рахунків.
– Зараз, та й, в принципі, завжди, найчастіше від шахраїв потерпають пенсіонери, — продовжує Оксана Паук. – Їх годують казочками про те, що пенсійне посвідчення під час карантину недійсне, а, щоб врятувати заощадження, потрібно переказати гроші на іншу картку, начебто відкриту на ім’я жертви.
Користуючись готовністю українців допомагати нужденним, аферисти використовують вже традиційну схему шахрайства під виглядом благодійної діяльності.
– Тепер «винахідливі» особи збирають гроші, буцімто, на боротьбу з епідемією коронавірусу,- твердить інспекторка. – Але, як виявляється згодом, зазначеної ними організації просто не існує – її немає ні в реєстрах, ні в місті, ні на карті, як і засновників, і відгуків про їхню діяльність.
Також треба бути дуже обережними з онлайн-покупками.
– Коли під час карантину закрилися більшість крамниць і ринків, — каже Оксана Паук, — шахраї почали активно використовувати сайти безкоштовних оголошень. Діють за певною схемою. Вони на таких сайтах рекламують популярний товар за низькою ціною. Лишень ви залишите заявку на придбання такого товару, починається активне листування, вам пропонують надійне доставлення, а для того, щоб ним скористатися, ви повинні заповнити відповідну анкету і вписати туди всі свої персональні дані. Внаслідок цього довірливий покупець потрапляє на фальшиві сайти й втрачає гроші. Також в умовах кризи зловмисники пропонують туманні схеми заробітку на нібито ліках проти коронавірусу. Зацікавлених жертв шахраї обробляють психологічно під час спілкування телефоном і, звичайно ж, відправляють на сайти зі шкідливим програмним забезпеченням.
Тож, як не потрапити на гачок шахраїв?
– Насамперед остерігайтесь ресурсів, де потрібно вводити конфіденційні дані: термін дії картки, CVV-код (3 цифри на звороті картки), коди підтверджень операцій з SMS-повідомлень від банку, — радить інспекторка. – Відкрийте окрему банківську картку для розрахунків в інтернеті та поповнюйте її при потребиі. Не довіряйте незнайомцям, перевіряйте інформацію, не розголошуйте конфіденційні дані, користуйтеся тільки перевіреними сервісами та сайтами.

Вікторія Ничта

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Напишіть Ваш коментар
Вкажіть Ваше ім'я