Advertisement

Як відомо, тепер паспорт громадянина України отримують у 14 років, а не у 16, як це було раніше. Керівник Миколаївського сектору Головного Управління Державної міграційної служби Юрій Ярощук пояснив, що таке рішення Верховної Ради України зумовлене тим, що у 14 років людину вважають частково дієздатною.
– Згідно з новим законодавством, – розповідає пан Ярощук, – паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Щоб отримати документ, необхідно впродовж одного місяця особі, яка досягла 14-річного віку, звернутися особисто до міграційної служби з відповідними документами. Із собою варто прихопити оригінал свідоцтва про народження, ІНН; довідку № 13, яку можна отримати за місцем реєстрації; паспорт громадянина України обох батьків або одного з них (якщо представником є опікун, піклувальник – паспорт та інші підтверджуючі документи). Хочу наголосити, що тепер фото для паспорта робити не потрібно. Наші працівники під час прийому відцифровують обличчя особи, підпис та відбитки пальців рук. Тут же скануються всі потрібні документи. Потім, після проведених перевірок, заява направляється на друк до центру персоналізації. Залишається лише чекати виготовлення ID- картки.
– Пане Юрію, на який термін 14-річні отримують ID-картку та скільки коштує процедура оформлення документа?
– Перший паспорт дійсний 4 роки і виготовляється безкоштовно. А ось коли особі виповниться 18 років, вона знову повинна звернутися у міграційну службу і наступне оформлення вже вартуватиме 279 грн. Потім ID-картку треба буде поновлювати через кожні 10 років. Варто зазначити, що тепер ID-картку мають виготовляти і ті, хто вчасно не звернувся до нас і не вклеїв необхідне фото у 25 та 45 років. Відповідно – і для таких осіб послуга є платною. Також старий паспорт можна замінити на документ нового зразка при втраті або крадіжці, пошкодженні, непридатності для подальшого використання, у зв’язку зі зміною інформації (заміжжям, зміною персональних даних) . Варто також наголосити, що наразі особа, яка не входить до перелічених категорій, не може отримати ID-картки. Адже зараз ще залишаються діючими паспорти старого зразка, тобто паперові.
– Зараз разом із паспортом нового зразка ще необхідно із собою мати окрему довідку про місце прописки. Невже ID-картка, яка мала б містити в собі всю інформацію про особу, працює неповноцінно?
– Справа у тому, що на ID-картці таки збережена уся необхідна інформація про її господаря, але ще жодна із організацій не володіє спеціальною програмою, із допомогою якої цю інформацію можна прочитати. Взагалі, документ нового зразка мав би діяти за принципом пластикової карти – вставив його у спеціальний прилад і той показав усе необхідне. Та, на жаль, у нас виходить як завжди – велосипед придумали, а як на ньому їздити – ні. І коли вирішиться це питання, наразі невідомо.
– А скільки жителів району від початку року вже отримали такий пасторт?
– Зараз конкретну цифру назвати важко. Адже з лютого минулого року виготовленням ID-карток почали займатися ЦНАПи Тростянецької ОТГ та Нового Роздолу. Але за нашими підрахунками перші паспорти отримали приблизно 200 підлітків.
– А як щодо електронної черги. Чи жителі нашого району надають перевагу «живому спілкуванню»?
– Помалу люди звикають до електронних черг і починають розуміти, що така реєстрація дозволяє значно зекономити як час наших працівників, так і громадянина. Адже зареєструвавшись, особа отримає повідомлення на телефон із зазначенням часу і дати прийому. Жива черга іноді доходить до того, що люди по декілька днів чекають. Прийом людини триває не довго. Більше часу витрачається на здійснення запитів.
– А чи зменшився ажіотаж стосовно закордонних паспортів?
– Кількість бажаючих оформити закордонний паспорт наразі не зменшилася. Виготовляють документ не лише ті, хто планує виїзд за кордон, а й навіть ті, хто жодного разу з України не виїжджав і, більше того, найближчим часом цього не планує.
На завершення хочу нагадати, що без ID-карти випускники шкіл не зможуть скласти ЗНО. Тож не зволікайте, а зробіть усе вчасно.

Відверто кажучи, особисто мене збентежило, чому я, громадянка України, повинна кожні 10 років платити по 300 гривень за український паспорт? Однак, це запитання вже не до пана Ярощука.

Вікторія Ничта

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Напишіть Ваш коментар
Вкажіть Ваше ім'я